Karosszérialakatos munkák során alkalmazott hegesztési eljárások összehasonlítása
Main Article Content
Absztrakt
A karosszérialakatos munkák során a legismertebb eljárásokat vizsgáltuk mind statikai-, gazdaságossági- és korrózióvédelmi szempontokat figyelembe véve. Ezen eljárások kiválasztása az alkalmazásuk gyakoriságát tekintve történt. A próbatestek legyártása során a szabványos mintát használtuk, illetve a karosszérialakatosok által is használt hegesztési módszerrel és fogásokkal lettek elkészítve. A szakítóvizsgálat elvégzése után az eredményekből kiderült, hogy lényeges különbség statikailag nincs a vizsgált 4 hasonló eljárás között, a lánghegesztés egymásnak illesztett lemezek esetében, a MIG hegesztés egymásnak illesztett lemezek esetében, a MIG hegesztés lapolt lemezek esetében, és a MIG hegesztés lapolt peremezett lemezek esetében. A MIG eljárással végzett ponthegesztés bizonyult a leggyengébbnek. Viszont gazdasági szempontból az a legolcsóbb eljárás, utána a MIG hegesztővel legyártottak, végül pedig a lánghegesztés.
Letöltések
Article Details
Hivatkozások
Bagyinszky Gy., Czinege I. (2006): Fémek gyártási eljárásai. Széchenyi István Egyetem, Győr.
Bernus F. (2014): Hegesztő mestervizsgára felkészítő jegyzet. Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Budapest.
Gál J. (2008): A logisztika alapjai. IM Informatikai Magániskola Kft. Hódmezővásárhely.
Gál J., Kmoskó É. (2008): Connecting Points of Logistics, Product Management and Controlling at Manufacturing Companies. Analecta Technica Szegedinensia. Szeged, vol. 2 No 1. pp. 31-37.
Heinemann G., Kalányos F. (2014): Karosszérialakatos vizsgára felkészítő jegyzet. Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Budapest.
Staudt, W. (1988): Gépjárműtechnika. Omár Bt., Székesfehérvár.
Surányi E. (1968): Az autó. Táncsics könyvkiadó, Budapest.
Ternai Z. (1965): A gépkocsi. Műszaki könyvkiadó, Budapest.