Örökerdő gazdálkodásban végzett gépesített fakitermelések hatásvizsgálata
Main Article Content
Absztrakt
Az elmúlt évtizedekben megtöbbszöröződött a folyamatos erdőborítást biztosító örökerdő és átmeneti („örökerdőre átvezető”) üzemmóddal történő erdőkezelés, gazdálkodás, amelynek során a fákat egyesével, vagy csak kis csoportokban termelik ki, nagy figyelmet fordítva a talajra, visszamaradó fákra, újulatra. Mivel a fakitermeléseket szükségszerűen egyre inkább gépek segítségével kényszerül a szakma megvalósítani, időszerű vizsgálni ezen megoldások alkalmazhatóságát és környezetre gyakorolt hatásaikat. A mintaterületeken végrehajtott részletes mérések eredményei azt mutatják, hogy nem a gépesítettség fokától függ a károkozás mértéke, ha a körülményeknek megfelelően választjuk meg azokat és az alkalmazott munkarendszert.
Letöltések
Article Details
Funding data
-
European Regional Development Fund
Grant numbers GINOP-2.3.3-15-2016-00039
Hivatkozások
Csépányi P. (2017): Örökerdő-gazdálkodás ökonómiai sajátosságai bükkösökben és cseresekben a Pilisi Parkerdő Zrt.-nél. Doktori értekezés, Sopron.
Rumpf J. (szerk) (2016): Erdőhasználat. Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Sudár F. J. (2018): Kíméletességi vizsgálatok magasan gépesített fakitermelési munkarendszerekkel kezelt erdőkben. Lővérprint, Sopron.
Ziesak, M., Rommel, D., Kühne, K., Zabel v. Felten., A. (2014): Volkswirtschaftliche Beurteilung zur Förderung der Walderschliessung in der Schweiz. CH-3052 Zollikofen, Svájc: Bundesamt für Umwelt (BAFU), Berner Fachhochschule BFH, Hochschule für Agrar-, Forst- und Lebensmittelwissenschaften HAFL.