Az új technológiák támogató vállalati környezetének kialakításával kapcsolatos menedzsment kihívások
Main Article Content
Absztrakt
A napjainkban végbemenő jelentős technológiai fejlődés komoly kihívásokat támaszt a vállalati menedzsment számára, nemcsak az adekvát válaszok megtalálása, hanem a versenyképes technológiai képességek fenntartása terén is. Az Ipar 4.0, a digitalizáció, a humán bázishoz kapcsolódó társadalmi változások, azok gyorsasága és bizonytalansága csak néhány a számos technikai és társadalmi trend közül, amelyek nap mint nap éreztetik hatásaikat egy szervezet életében. A technológiával kapcsolatos stratégiai döntések, a létrejövő technológiai képességek, a technológiai kompetencia, az elért üzleti eredmények mindegyike önállóan is újszerű kihívásokat támaszt a technológiaintenzív vállalkozások számára, de ezen területek összefüggő és integrált kezelése még nehezebb feladat. A jelen anyag épít a szerzők korábbi kutatásainak eredményeire, amelyek során vizsgálták az új technológiák előrejelzési problémakörét, a lehetséges menedzsment válaszok kialakítása érdekében. Az itt bemutatásra kerülő kutatás az új technológiákkal kapcsolatos menedzsment kihívások és a vállalat üzleti eredményei közötti kapcsolatok kérdéskörével foglalkozik. Egy kísérleti felmérés kapcsán a publikusan elérhető adatok lehetséges vizsgálati és elemzési irányait kívánja bemutatni, konkrét példákon keresztül, további kutatások irányainak kijelölése céljából.
Letöltések
Article Details
Hivatkozások
AcTIC. (2015): ACTIC. Generalitat de Catalunya. <http://web.gencat.cat/ca/inici/> (2017.05.18)
Arballo, N., C., Nunez, M., E., C., Tapia, B., R. (2019): Technological Competences: A Systematic Review of the Literature in 22 Years of Study. International Journal of Emerging Technologies in Learning, 14 (4): 4–30. https://doi.org/10.3991/ijet.v14i04.9118
Cho, Y. (2013): Investigating the merge of exploratory and normative technology forecasting methods. Conference: Technology Management in the IT-Driven Services (PICMET), Proceedings of PICMET '13.
Európai Unió. (2006): EUR-Lex. <http://eur-lex.europa.eu/> (2016.05.02.)
Fenn J., Raskino M. (2008): Mastering the hype cycle. Gartner, USA
González, J. A. (1999). Tecnología y percepción social evaluar la competencia tecnológica. Estudios sobre las culturas contemporáneas, 5 (9): 155–165.
Kovács Z., Pekk L., Háry A. (2022): Technológiai előrejelzések és felhasználásuk vezetői döntéseknél. „Mérleg és Kihívások – Fenntarthatóság” – a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának XII. Nemzetközi Tudományos Konferenciája 2022. október 13-14.
Pataki B. (2005): A technológia menedzselése. Typotex Kiadó, Budapest.
Rogers, E. M. (1995): Diffusion of Innovations. Free Press, New York.
Szakály D. (2002b): Innováció- és technológiamenedzsment II. Bíbor Kiadó, Miskolc.
van Wyk, R. J. (1999): Technology and the Corporate Board. Minneapolis: University, of Minnesota, p. 16.
További internetes hivatkozás: www.gartner.com