16. századi magyar politikai viszonyok egy ferrarai humanista szemével – Celio Calcagnini De concordiája

Main Article Content

Molnár Annamária

Absztrakt

Celio Calcagnini ferrarai humanista Ippolito d’Este egri püspök kíséretének tagjaként 1517-ben érkezett a Magyar Királyságba és másfél évet töltött az országban. Ez idő alatt (és távozása után is) számos magyar humanistával levelezett, illetve a kopernikuszi világképet megelőlegező csillagászati műve, a Quod coelum stet, terra autem moveatur is az országban született. Műfajilag és tematikailag egyaránt sokszínű életművének egyik figyelemreméltó darabja a Szatmári Györgynek ajánlott De concordia, amely reflektál a korabeli magyar politikai viszonyokra és azzal kapcsolatos aggályait fejezi ki. Calcagnini számos antik irodalmi példával igyekszik meggyőzni a magyarokat a török elleni összefogás szükségességéről, ugyanakkor arra is figyelmeztet, annak hiánya esetén milyen sors vár az országra. Tanulmányommal egyfelől célom visszahozni Calcagnini alakját a magyarországi kutatások látóterébe, másfelől bemutatni a De concordia toposzait, forrásait és egyedi vonásait.

Article Details

Hogyan kell idézni
Molnár, A. (2024). 16. századi magyar politikai viszonyok egy ferrarai humanista szemével: – Celio Calcagnini De concordiája. Antikvitás & Reneszánsz, (14), 127–141. https://doi.org/10.14232/antikren.2024.14.127-141
Rovat
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Molnár Annamária

a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott 2015-ben olasz-latin szakos tanárként. Kutatási területe a boccacciói latin próza, különös tekintettel a De mulieribus claris és a Genealogia deorum gentilium c. művekre. PhD-fokozatát 2021-ben szerezte meg e két mű közös istennőalakjainak komparatív vizsgálatát tárgyaló disszertációjával. 2017 és 2022 között az MTA-SZTE Antikvitás és Reneszánsz: Források és Recepció Kutatócsoport tudományos segédmunkatársaként dolgozott. 2023 szeptemberétől a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézetében futó MTA-BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tudományos munkatársaként a magyarországi latinság 1450 és 1630 közötti szövegeit vizsgálja, továbbá részt vesz az Intézet DigiPhil-projektjében, kritikai kiadások kódolását, adatgazdagítását, névtérépítését végzi.