Coluccio Salutati De tyranno című művének magyar kiadásához. Dante Coluccio Salutati scriptoriumában.

Main Article Content

Absztrakt

Coluccio Salutati De tyranno című művét szinte mindig politikai műként, eszmetörténeti kontextusban olvasták, amely így tartalma miatt a firenzei kancellár politikai és jogi eszméinek koherenciájával kapcsolatos vitákat váltott ki. A mű megírásának célja azonban az volt, hogy igazolja és magyarázza Dante Poklának egy passzusát, ezért manapság is helyesebbnek tűnik irodalmi, erkölcsi és teológiai szinten értelmezni. Ám talán még érdekesebb rámutatni arra a tényre, hogy a De tyranno Leonardo Bruni Dialogi ad Petrum Histrum művével együtt milyen ékes példája a 15. század eleji firenzei kultúrának. A munka kiválóan szemlélteti a Salutati körül létrejött műhely működését, amelyben a latin nyelvet ápoló és művelő humanisták nagyra becsülték a firenzei népnyelvi költészetet, különös tekintettel Dante műveire és gondolatvilágára.

Article Details

Hogyan kell idézni
Nuzzo, A. (2024). Coluccio Salutati De tyranno című művének magyar kiadásához. Dante Coluccio Salutati scriptoriumában. Antikvitás & Reneszánsz, (14), 91–126. https://doi.org/10.14232/antikren.2024.14.91-126
Rovat
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Armando Nuzzo

a PPKE Olasz Tanszékének egyetemi tanára, a HUN-REN Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport vezetője, a magyar irodalom olasz műfordítója. Kutatási területe Coluccio Salutati és a korai humanizmus, a régi magyar irodalomtörténet, az olasz-magyar történelmi és irodalmi kapcsolatok.