Ficino újplatonikus-theurgikus magyarázatai a talizmánok működéséről a De vita coelitus comparandában

Main Article Content

Absztrakt

Marsilio Ficino Az életről harmadik könyvében asztrológiai és természetmágiai szempontokat is bevet, hogy az ember életerejét az ég áldásaival is megtámogassa. Az intelligibilis valóságok és a világ mint élőlény tanain keresztül az újplatonikus filozófia a vertikális összefüggések meghatározott rendszerét dolgozta ki. Ezen kötelékek révén az égi szférából bizonyos erőket a talizmánok testébe lehet belefoglalni, amelyek a kellő időpontban, a kellő anyagokból és formában elkészítve azt az erőt sugárzó objektummá válnak. Ficino a De vita coelitus comparandában, amely Plótinos Enneades 4, 3 kommentárjaként készült, a talizmánok működéséről szóló magyarázataiba az újplatonikusok közül Iamblichos, Proklos, Psellos és Synesios műveiből készített fordításainak tanulságait is beledolgozta.

Article Details

Hogyan kell idézni
Frazer-Imregh, M. (2024). Ficino újplatonikus-theurgikus magyarázatai a talizmánok működéséről a De vita coelitus comparandában. Antikvitás & Reneszánsz, (14), 55–69. https://doi.org/10.14232/antikren.2024.14.55-69
Rovat
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Frazer-Imregh Monika

(habil. 2024) klasszika-filológus, italianista. A Károli Gáspár Református Egyetem Történeti Intézetének docense. Görög és római vallástörténetet, reneszánsz művelődéstörténetet, latin és görög szövegolvasást oktat, angol nyelven is. Fő kutatási területe az új-platonikus filozófia. Elsősorban Ficino, Pico, Poliziano, Plótinos, Plutarchos, az ál-Areopagita és a reformátorok (Luther, Bod, Pápai Páriz) műveit fordítja és kutatja. Az Orpheus Noster főszerkesztője.