Bükk faanyag impedancia tomográfos vizsgálata
Main Article Content
Absztrakt
A bükk álgesztesedését vizsgáló számos külföldi és hazai szerző, sok esetben eltérően vélekedik a kiváltó és befolyásoló tényezők tekintetében, azonban az bizonyos, hogy a megváltozott klimatikus jellemzők, hidrológiai viszonyok, hőmérsékletingadozások elősegítik a faanyag minőségének, szerkezetének, összetételének átalakulását. A ’90-es évektől napjainkig sokféle próbálkozás történt a fahiba kimutatására lábon álló fák esetében. Kutatásunk célja volt – alapozva arra a tényre, hogy vezetőképességbeli különbség áll fenn az egészséges és a rendellenes farész között – az impedancia tomográf alkalmazásának gyakorlati vizsgálata és elemzése, az álgeszt detektálásának lehetőségeként. Megállapításra került, hogy amennyiben az álgesztesedés tényének a feltárását szeretnénk még élő, lábonálló faegyedek esetében meghatározni és a gesztesedés mértékét megállapítani, úgy a módszer alkalmazható.
Letöltések
Article Details
Funding data
-
European Regional Development Fund
Grant numbers GINOP-2.3.3-15-2016-00039
Hivatkozások
Biró B. (2004): A bükk álgesztesedés vizsgálata a Somogyi Erdészeti és Faipari Részvénytársaság Erdőállományaiban. Doktori értekezés, Nyugat-Magyarországi Egyetem, Sopron.
Bondor A. (1986): A bükk. Akadémiai Kiadó, Budapest.
Göncz B. (2018): Bükk álgeszt kimutatása elektromos mérés segítségével. Doktori értekezés, Soproni Egyetem, Sopron.
Gubányi G. (2021): Bükk álgeszt roncsolásmentes faanyagvizsgálata a TAEG Zrt. Soproni Erdészet hegyvidéki területén. Diplomamunka, Sopron.
Molnár S. (szerk.) (2000): Faipari Kézikönyv. I. Faipari Tudományos Alapítvány, Sopron.